„Vytautas Zinkevičius ir Vanda Rutkevič“: Skirtumas tarp puslapių

Iš Alpinizmo vikis.
(Skirtumai tarp puslapių)
Pereiti į navigaciją Jump to search
>Šaduikis
No edit summary
 
>Šaduikis
 
1 eilutė: 1 eilutė:
==Biografija==
== Biografija ==
Lietuviškos kilmės alpinistė Vanda Rutkevič
Vanda Rutkevič (Wanda Rutkiewicz) (1943 m. vasario 4 d. - 1992 m. gegužės 12-13 d.), lietuviška pavardė Blaškevičiūtė, mama - Marija Petkūnaitė. Vanda buvo patyrusi alpinistė, pirmoji moteris, sėkmingai įkopusi į K2.
Ankstyvasis gyvenimas
Vanda Rutkevič gimė Plungėje, Lietuvoje. Po Antrojo Pasaulinio karo jos šeima persikėlė gyventi į Lenkiją ir apsistojo Vroclave, kur ji baigė Vroclavo Technologijų Universitetą ir įgijo elektros inžinieriaus specialybę.
1978 m. spalio 16 d. ji tapo trečiąja moterimi bei pirmąja lenke ir pirmąja Europos moterimi įkopusia į Everesto viršūnę. 1986 m. ji tapo pirmąja moterimi, sėkmingai įkopusia ir nusileidusia nuo K2 (nenaudojant papildomo deguonies), nedidelės ekspedicijos, kuriai vadovavo Lilliane and Maurice Barrard, sudėtyje. Jos triumfas buvo aptemdytas abiejų brolių Barrardų mirtimi leidžiantis nuo kalno, jie buvo du iš trylikos tą vasarą ant K2 žuvusių alpinistų.
1988 m. birželio mėnesį Vanda Rutkevič ir Ežis Kukučka ,II-as (po Mesnerio) planetoje įveikęs visus 14 8-tūkstantininkų, Lietuvos alpinizmo federacijos kvietimu, viešėjo Vilniuje. Įvyko susitikimai su visuomene ir Sporto komiteto vadovais. Vanda gerai pažinojo Dainių Makauską, kuris Kaukaze ją gelbėjo (leidžiantis ji susilaužė koją). Vanda visada pabrėždavo, kad Lietuvos alpinistams (lenkų pavyzdžiu) laikas pasukti į Himalajus.
Žūtis
Vandos Rutkevič tikslas buvo tapti pirmąja moterimi, įkopusia į visas aukštesnes nei 8000 m. aukščio viršūnes. Per savo alpinistinę karjerą ji įkopė į šias viršūnes: 1978 m. - Everestas 1985 m. - Nanga Parbat 1986 m. - K2 1987 m. - Šiša Pangma 1989 m. - Gašerbrum II 1990 m. - Gašerbrum I 1991 m. - Čo Oju 1991 m. - Anapurna I 1992 m. - Kančendžanga?
Paskutinį kartą ją matė jaunas Meksikos alpinistas Carlos Carsolio aukštai ant Kančendžangos šiaurės vakarų šlaito bandant įkopti į jos devintąją viršūnę virš 8000 m. Carsolio sakė, kad jis neturėjo pakankamai jėgų, kad įtikintų ją leistis žemyn.
Kaip manyta, jos kūną ant pietvakarių šlaito 1995 m. rado Fausto de Stefani, Marco Galezzi ir Silvio Mondinelli, darydami prielaidą, kad prieš nukrisdama į pietvakarių šlaitą ji užkopė šiaurės vakarų ketera beveik iki pat viršūnės. Tačiau tiksliau išnagrinėjus italų alpinistų rastus įrodymus, tokius kaip rūbų spalvą ir Bulgarijos gamybos tabletes prie kūno, buvo prieita išvada, kad tai tikriausiai yra Bulgarijos alpinisto Yordanka Dimitrova, kuris žuvo lavinoje ant pietvakarių šlaito 1994 m., kūnas. Niekas taip ir nesužinos, ar Vanda Rutkevič įkopė į Kančendžangos viršūnę. Jei įkopė, ji būtų pirmoji moteris, įkopusi į tris aukščiausias pasaulio viršūnes.
<!-- Čia prašome aprašyti asmens biografiją. -->


Vytautas Zinkevičius gimė 1956 m.gegužes 23 d Jurbarke.1979 m baigė Kauno politechnikume radijo aparatūros gamybos specialybę. Dirbo radijo gamykloje .Po tarnybos tarybineje armijoje - darbas Kauno radijo matavimo technikos mokslinio tyrimo institute (Elektronikoje).Čia ir prasidejo žygiai į kalnus: Vakaru Kaukazas,Pamyro Alajus, Krymo kalnai, Altajus,Centrinis Kaukazas, Tian Šanis, Tatrų kalnai,Fanų kalnai ,Pietvakarių Pamyras, Kamčiatkos pusiasalio vulkanai.
==Įkopimai==
Kalnai ir fotografija du neatskiriami didieji  pomėgiai. Kalnuose užfiksuota tūkstančiai akimirkų  nuo 1976 m.
Она единственная из женщин сходила на восемь 8000-ков, и этот рекорд не побит и сегодня. Эта женщина была несокрушима, невероятно вынослива и сильна духом. Первой из женщин взошла на К2. В ее списке - Эверест, Шиша Пангма, Гашербрум I и II, Чо Ойю и Нанга Парбат. При восхождении на Канчу она исчезла - последний раз ее видели на 8200 м.
Surengta dešimtys foto parodų kalnų tematika.


==Įkopimai ir žygiai==
<!-- Čia prašome išvardinti įkopimus ir kitus su alpinizmu susijusius faktus. -->


2000 m. Belucha(4506m.) Altajaus kalnai.Rusija.
== Šaltiniai ==
<!-- Čia prašome išvardinti šaltinius. -->


2001 m. [[Gedimino Akstino viršūnė]] (4250m) Tian Šanis , Kirgizija.
<!-- Patarimas: kuriant sąrašą kiekvieną punktą pradėti žvaigždute: * -->
 
2006 m. Sellos virs.3A (4329m ),  Kaukazas,Kabardino Balkarija
 
2008 m. Energijos v.(5120m.) Fanų kalnai,Tadžikija.
 
2008 m. [[Čiurlionio viršūnė]],( 5794m ); [[Dariaus ir Girėno viršūnė]], (6020m.), PV Pamyras, Tadžikija
 
2012 m. Elbruso v.(5642m),  Kaukazas, Rusija.
 
2014 m. [[Čiurlionio viršūnė]], ( 5794m ), [[Donelaičio viršūnė]], (5839m) PV Pamyras, Tadžikija
 
2016 m. Vulkanai Tolbacik,Bezymianyj,Mutnovskij,Gorelyj,Tolimieji Rytai ,Kamčiatkos pusiasalis ,Rusija
 
Žygiai:
 
1982 m. Vakarų Kaukazas. (vadovas Kestas Mickus )
 
1984 m. Pamyro Alajus. (vadovas Linas Kulakauskas )
 
1986 m  Kaukazas. (vadovas Kestas Mickus )
 
1988 m. Krymo kalnai . (vadovas Ottonas Gineitis )
 
1998 m. Altajaus kalnai. (vadovas Ottonas Gineitis )
 
1999 m. Centrinis Kaukazas. (vadovas Ottonas Gineitis ) (Uzun_Kolas )
 
2000 m. Altajaus kalnai. (vadovas Algimantas Jucevičius , turiada, Kara_Kolas .Po to Chan Tengrio bazė.
 
2006 m. Centrinis Kaukazas (vadovas Algimantas Jucevičius ) turiada,alpinizmo cempionatas, Bezengi.
 
2007 m. Aukštieji Tatrai (vadovas Ottonas Gineitis).
 
2008 m. Fanų kalnai.(vad. Algimantas Jucevičius ), PV Pamyras, ekspedicija , Šachdaros kalnagūbris.
 
2012 m. Centrinis Kaukazas ( aklimatizacija Bezengi raj, pervažiavimas į Elbruso raj).
 
2014 m. PV Pamyras, (vadovas Algimantas Jucevičius), ekspedicija,Šachdaros kalnagūbris.
 
2016 m. Kamčiatkos pusiasalis (vad. Regina Kubertavičienė ), Kliučių  vulkano masyvas, Mutnovskij vulkano raj.

19:39, 28 lapkričio 2016 versija

Biografija

Lietuviškos kilmės alpinistė Vanda Rutkevič Vanda Rutkevič (Wanda Rutkiewicz) (1943 m. vasario 4 d. - 1992 m. gegužės 12-13 d.), lietuviška pavardė Blaškevičiūtė, mama - Marija Petkūnaitė. Vanda buvo patyrusi alpinistė, pirmoji moteris, sėkmingai įkopusi į K2. Ankstyvasis gyvenimas Vanda Rutkevič gimė Plungėje, Lietuvoje. Po Antrojo Pasaulinio karo jos šeima persikėlė gyventi į Lenkiją ir apsistojo Vroclave, kur ji baigė Vroclavo Technologijų Universitetą ir įgijo elektros inžinieriaus specialybę. 1978 m. spalio 16 d. ji tapo trečiąja moterimi bei pirmąja lenke ir pirmąja Europos moterimi įkopusia į Everesto viršūnę. 1986 m. ji tapo pirmąja moterimi, sėkmingai įkopusia ir nusileidusia nuo K2 (nenaudojant papildomo deguonies), nedidelės ekspedicijos, kuriai vadovavo Lilliane and Maurice Barrard, sudėtyje. Jos triumfas buvo aptemdytas abiejų brolių Barrardų mirtimi leidžiantis nuo kalno, jie buvo du iš trylikos tą vasarą ant K2 žuvusių alpinistų. 1988 m. birželio mėnesį Vanda Rutkevič ir Ežis Kukučka ,II-as (po Mesnerio) planetoje įveikęs visus 14 8-tūkstantininkų, Lietuvos alpinizmo federacijos kvietimu, viešėjo Vilniuje. Įvyko susitikimai su visuomene ir Sporto komiteto vadovais. Vanda gerai pažinojo Dainių Makauską, kuris Kaukaze ją gelbėjo (leidžiantis ji susilaužė koją). Vanda visada pabrėždavo, kad Lietuvos alpinistams (lenkų pavyzdžiu) laikas pasukti į Himalajus. Žūtis Vandos Rutkevič tikslas buvo tapti pirmąja moterimi, įkopusia į visas aukštesnes nei 8000 m. aukščio viršūnes. Per savo alpinistinę karjerą ji įkopė į šias viršūnes: 1978 m. - Everestas 1985 m. - Nanga Parbat 1986 m. - K2 1987 m. - Šiša Pangma 1989 m. - Gašerbrum II 1990 m. - Gašerbrum I 1991 m. - Čo Oju 1991 m. - Anapurna I 1992 m. - Kančendžanga? Paskutinį kartą ją matė jaunas Meksikos alpinistas Carlos Carsolio aukštai ant Kančendžangos šiaurės vakarų šlaito bandant įkopti į jos devintąją viršūnę virš 8000 m. Carsolio sakė, kad jis neturėjo pakankamai jėgų, kad įtikintų ją leistis žemyn. Kaip manyta, jos kūną ant pietvakarių šlaito 1995 m. rado Fausto de Stefani, Marco Galezzi ir Silvio Mondinelli, darydami prielaidą, kad prieš nukrisdama į pietvakarių šlaitą ji užkopė šiaurės vakarų ketera beveik iki pat viršūnės. Tačiau tiksliau išnagrinėjus italų alpinistų rastus įrodymus, tokius kaip rūbų spalvą ir Bulgarijos gamybos tabletes prie kūno, buvo prieita išvada, kad tai tikriausiai yra Bulgarijos alpinisto Yordanka Dimitrova, kuris žuvo lavinoje ant pietvakarių šlaito 1994 m., kūnas. Niekas taip ir nesužinos, ar Vanda Rutkevič įkopė į Kančendžangos viršūnę. Jei įkopė, ji būtų pirmoji moteris, įkopusi į tris aukščiausias pasaulio viršūnes.

Įkopimai

Она единственная из женщин сходила на восемь 8000-ков, и этот рекорд не побит и сегодня. Эта женщина была несокрушима, невероятно вынослива и сильна духом. Первой из женщин взошла на К2. В ее списке - Эверест, Шиша Пангма, Гашербрум I и II, Чо Ойю и Нанга Парбат. При восхождении на Канчу она исчезла - последний раз ее видели на 8200 м.


Šaltiniai