„Vilius Šaduikis ir Vaizdas:IMG 2543 1.jpg“: Skirtumas tarp puslapių

Iš Alpinizmo vikis.
(Skirtumai tarp puslapių)
Pereiti į navigaciją Jump to search
>JarasOK
No edit summary
 
>Šaduikis
No edit summary
 
1 eilutė: 1 eilutė:
([[Vaizdas:ViliusŠaduikis.pdf]])
[[Vaizdas:Pavyzdys.jpg|150px|thumb|right]]  '''Vilius Šaduikis''' (g. [[1940]] m. [[lapkričio 10]] d. [[Audronys I]], [[Obelių valsčius]], [[Rokiškio apskritis]]) – inžinierius-energetikas, alpinistas, energetikos istorikas, visuomenės veikėjas.
== Biografija ==
[[1946]]-[[1951]] m. mokėsi [[Obelių vidurinė mokykla|Obelių gimnazijoje]].Tėvai vengdami garantuoto Sibiro, per 1951 m vykusį trėmimą, išvakarėse pabėgo iš namų į Vilniaus kraštą ir slapstėsi šalia Vilniaus Rudaminos miškuose,legalizavosi mirus Stalinui 1953 m. [[1952]]-[[1954]] m.mokėsi ir gyveno internate [[Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazija|Vilniaus 1-ojoje vidurinėje mokykloje]], [[1957]] m. baigė [[Kauno Maironio gimnazija|Kauno 2-ąją vidurinę mokyklą]]. [[1962]] m. baigė [[KPI|Kauno politechnikos instituto]] Mechanikos fakulteto suvirinimo įrengimų ir technologijos specialybę, įgijo inžinieriaus kvalifikaciją.


[[1962]] m. pagal paskyrimą – Liaudies ūkio tarybos mechanizacijos ir automatizacijos projektavimo ir konstravimo biuro vyresnysis inžinierius. [[1965]]-[[1976]] m. Pramonės montavimo tresto darbų vykdytojas, vyr. darbų vykdytojas, valdybos viršininko pavaduotojas, valdybos vyriausiasis inžinierius. 1976-[[2002]] m. [[Vilniaus energija|Vilniaus šilumos tinklų]] direktoriaus pavaduotojas, įmonės sporto komiteto pirmininkas. Jo iniciatyva [[2003]] m. pabaigoje [[Vilniaus elektrinė|Vilniaus centrinės elektrinės]] 100 metų minėjimo proga, jos patalpose buvo įkurtas [[Lietuvos energetikos muziejus]]. Nuo 2003 m. Lietuvos energetikos muziejaus direktorius.Inicijavo Lietuvos energetikos žinyno-enciklopedijos sudarymą (Lietuvos energetika. III t.2004, Lietuvos energetika.IV t.2006 ) Buvo išplėstos arba naujai įrengtos šiuolaikinės interaktyvios muziejaus ekspozicijos (jų plotai išaugo 5 kartus ir pasiekė 3,5 tūkst. kv. m.). Už veiklą kūriant energetikos muziejų buvo apdovanotas Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko (2006) ir Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko (2008) Padėkos raštais.
Nuo 2010 m.- Lietuvos energetikų senjorų klubo prezidentas.
[[Šeimyninė padėtis:]]- vedęs 1967 m.Žmona - Elena Stankevičiūtė, dukros:
* Jurga -(1970,po vedybų - Baikauskienė) gydytoja - homeopatė,
* Agnė - (1976, po vedybų -Zakarkienė) šeimos gydytoja,
* Lina - (1976, po vedybų - Zavadskė) dailininkė - tekstilininkė.
== Žygiai kalnuose ==
Alpinizmu susidomėjo studijuodamas KPI ir beveik visas vasaras skirdavo kalnams. Daugkartinis Lietuvos ir Baltijos šalių čempionas. Dalyvavo Lietuvos alpinistų žygiuose į viršūnes, kurios pavadintos lietuviškais vardais:
*[[1958]] - rudenį pradėjo lankyti Kauno alpinistų sekciją, pirmasis treneris buvo Gediminas Akstinas.
*[[1962]] - ekspedicinė kelionė į Karakolą (Tian Šanis), įkopimas į Gedimino Akstino ir Lietuvos alpinistų viršūnes, laimėtas pirmas Lietuvos alpinizmo čempionato medalis už Žak Diuklo v. traversą.
*[[1964]] m. – Pirmiji aukštuminė lietuvių ekspedicija į Pietvakarių Pamyrą (Tadžikija, Kalnų Badachšano sritis). Pirmaįkopimai: [[Mikalojus Konstantinas Čiurlionis|Čiurlionio]] [[Čiurlionio viršūnė|viršūkalnė]], [[Kristijonas Donelaitis|Donelaičio]] [[Donelaičio viršūnė|viršūkalnė]], [[Lietuvos viršūnė]] (Su šiuo įkopimu lietuviai pirmą kartą tapo Pabaltijo čempionais).
*[[1965]] - ekspedicija ir sėkmingas įkopimas į Lenino v. per Sauk Daros ledyną  (7134 m.).
*[[1966]] - pirmi lietuvių alpinistų grupės įkopimai Altajuje (kartu kopė Balys Binkauskas, Augustas Kubilius, Jaras Okulič-Kazarinas, Danutė Šukytė, Aleksandras Šteinas).
*[[1967]] - ekspedicija į Komunizmo v. Jei nepavykus, įkopta į Lenino v. (Lietuvos ir Pabaltijo čempionai).
*[[1968]] - ekspedicija į Tian Šanį, Karūnos v. traversas (Lietuvos čempionai).
*[[1969]] - pirmoji Lietuvos alpiniada Karakole, pirmas įkopimas  6-os s. k. maršrutu į Džigito v. (TSRS alpinizmo čempionate - IV vieta).
*[[1971]] - ekspedicija į Komunizmo v.(per Fedčenkos ledyną). Dalyvavimas TSRS pirmenybėse kopiant sudėtintu 6-os s. k. Budanovo maršrutu (įkopta iki 7000 m., deja nusileista dėl dalyvio ligos).
*[[1973]] – ekspedicija į Fanus. Pirmaįkopimas: [[Vilniaus viršūkalnė]].
*[[1979]] –ekspedicija į Altyn Arašano slėnį.Naujas sudėtingas įkopimas į Žalgirio v.Pirmaįkopimai: [[Martynas Mažvydas|Mažvydo]] [[Mažvydo viršūkalnė|viršūkalnė]], [[VU|Vilniaus universiteto]] [[Vilniaus universiteto viršūkalnė|viršūkalnė]]
* [[1988]]  TSRS II-os rinktinės sudėtyje,kartu [[Dainius Makauskas]] ir [[Rimantas Neverauskas]] dalyvavo ekspedicijoje į [[Himalajai|Himalajų]] [[Kančendžunga|Kančendžungos]] viršūnės (8586 m) prieigas.Ten kilo idėja (dalyvaujant latvių alpinistui Aivarui Bojars)organizuoti savarankišką ekspediciją į Himalajus.
*[[1989]] -kopimai kartu su Amerikos alpinistais Uoliniuose kalnuose (šalia Sietlo).Kartu su grupe: K.Baleišis, J. Daugvila, D. Makauskas,R. Simutis įkopta į Mount Rainier, MountStuart ir Mount Shaksen viršūnes. Sutarus su Amerikos lietuviais-alpinistais ėmėsi aktyvaus Himalajų ekspedicijos organizavimo, buvo žvalgybinės ekspedicijos prie Everesto iš Tibeto pusės (1991) ir Lietuvos-Amerikos ekspedicijos dalyvis ir organizatorius[[1992]] m., kartu su kitais ekspedicijos dalyviais tris kartus buvo pakylęs iki III-ios šturminės stovyklos 7850 m. aukštyje, bet blogi rudens orai sukliudė lietuvių, kinų (Taivanis), italų ir šveicarų ekspedicijų dalyviams pakilti į Everestą.
*[[ 1979–1993]] m. Lietuvos alpinizmo asociacijos prezidentas, [[1999 -2009]] m. viceprezidentas.
== Bibliografija ==
*[[Kalnai lieka rymoti]], [[1970]] m., bendraautorius
*[[Kalnų takais]], [[1981]] m., bendraautorius
*[[Kalnams pašaukus]], [[2011]]m.,bendraautorius.
== Šaltiniai ==
* Vikipedijoje: [http://lt.wikipedia.org/wiki/Vilius_%C5%A0aduikis Vilius Šaduikis]
* [http://www.google.lt/search?q=%22Vilius+Šaduikis%22 Google]
[[Category:Alpinistas|Šaduikis]]

19:20, 19 gruodžio 2017 versija